Na jakie certyfikaty zwrócić uwagę przy wyborze fotelików samochodowych RWF i FWF?

Kupując foteliki samochodowe dla naszych pociech możemy zwykle polegać na fachowej poradzie sprzedawców, warto również jednak samemu orientować się w tak ważnej kwestii, jak certyfikaty i testy bezpieczeństwa. W tym artykule znajdziecie krótki przegląd najważniejszych z nich. Zapraszamy do lektury wszystkich rodziców, którzy chcą być na bieżąco z tematem bezpieczeństwa na drodze. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Różnego rodzaju certyfikaty oraz poświadczenia testów to ważny element budowania uznanej i sprawdzonej marki. Mają one szczególnie duże znaczenie w tak ważnej dla bezpieczeństwa dzieci na drodze kwestii, jak foteliki samochodowe. Nic więc dziwnego, że naszym pierwszym odruchem przy kupnie fotelików samochodowych powinno być właśnie sprawdzenie, jakie certyfikaty posiada dany model. Co prawda większość autoryzowanych sprzedawców nie oferuje modeli bez najważniejszych certyfikatów, zawsze jednak warto zachować czujność i zapytać o nie. Przyjrzymy się teraz kilku najważniejszym z nich:

ADAC

 

Niemiecka organizacja, która zajmuje się przeprowadzaniem testów fotelików samochodowych. Szczególny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo dzieci w czasie wypadków, a w szczególności na zderzenia boczne, podczas których to dzieci mogą odnieść obrażenia znacznie większe, niż przy czołowych.

ECE R 44 04

 

Europejski standard, który m.in. w Norwegii muszą posiadać wszystkie foteliki. W jego ramach foteliki poddawane są wyczerpującym testom z użyciem manekinów oraz w warunkach zderzeń czołowych i tylnych.

 

Test Plus

 

To szwedzki certyfikat istniejący od 2009 roku i niezbędny do dystrybucji fotelików w Szwecji. Co ciekawe otrzymać go mogą przede wszystkim foteliki samochodowe RFW, gdyż standardowe, czyli „przodem kierunku jazdy” nie są w stanie sprostać jego wymaganiom.

Stiftung Warentest

 

Również niemiecki certyfikat, którego testy przeprowadzane są w ramach Międzynarodowej Organizacji Badań i Testów Konsumenckich (ICRT). W przeciwieństwie do ECE R 44 04 przeprowadza również testy zderzeń bocznych.

Nie tylko foteliki FWF

 

Warto zaznaczyć, że testy te oraz certyfikaty obejmują również foteliki samochodowe RWF, które wypadają w nich często dużo lepiej, niż standardowe. (Przykład szwedzkiego Test Plus).

 

Oczywiście nie są to wszystkie certyfikaty, jednak należą one do najważniejszych i najczęściej wymaganych w Europie, dlatego z pewnością warto je znać.