dziecko telewizor

Wystrój pokoju a rozwój dziecka

Projektowanie pokoju dla dziecka to zadanie niełatwe, przede wszystkim dla tego, że trzeba wziąć pod uwagę potrzeby malucha oraz zastosować takie rozwiązania, które pozwolą mu się rozwijać. Wystrój pokoju ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, dlatego jego urządzanie powinniśmy rozpocząć od poznania poszczególnych etapów rozwoju dziecka i rozwiązań aranżacyjnych, które będą wspierać ten rozwój.

Trzeba też pamiętać, że pokój dla dziecka, jest trochę jak jego ubrania, wraz ze wzrostem i rozwojem powinien się zmieniać. Pokój pięciolatka nie może przypominać pokoju rocznego malucha, tak samo jak pokój dwunastolatka powinien różnić się od pokoju siedmiolatka, a szesnastolatek także powinien mieć szanse wypowiedzenia się w kwestii przestrzeni, która otacza go na co dzień.

Pierwszy pokój dla malucha rodzice zwykli urządzać tak, że stoi w nim łóżeczko, półki i stoły są usytuowane na takiej wysokości by wygodnie było z nich korzystać rodzicom, tymczasem nasz maluch, już niedługo zacznie siadać i będzie próbował stawać i chodzić. W tym czasie możliwość chwytania, układania, przestawiania, to ważny element w rozwoju jego motoryki. To pokój dziecka i powinno mieć ono dostęp do wszystkich rzeczy w swoim pokoju. Projektowanie pokoju dla dziecka, niezależnie od jego wieku powinno zawsze opierać się na tej zasadzie. W jego pokoju wszystko ma być na takiej wysokości, by dziecko miało do tego dostęp. Innymi słowy półki, stoliki, szafki i skrzynie powinny być na poziomie malca i razem z nim rosnąć.

Pokój dla dziecka to jego warsztat, pole bitwy i laboratorium. Aby wspierać rozwój malucha należy tak zaplanować przestrzeń by miało ono możliwość swobodnej, niczym nieskrępowanej twórczości. Dzięki temu rozbudzisz jego kreatywność i ciekawość świata. Pokój dziecka to warsztat, w którym będzie ono próbowało nowych rzeczy – nie możesz mu tego zabraniać, bo hamujesz tym jego rozwój. Jeśli nie lubisz ścian pomalowanych kredkami – pomaluj je farba tablicową, albo farbą zmywalną, z której bez kłopotu zetrzesz zabrudzenia. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko porządku zapewnij mu organizery, kosze i skrzynie na zabawki i pamiętaj, żeby były one usytuowane na wysokości, która pozwoli dziecku bez trudu korzystać z tych przedmiotów, bo jak inaczej ma ono utrzymać porządek?.

Jeśli nie mamy wystarczającej pewności siebie, aby stworzyć pokój, który będzie zarówno sprzyjał rozwojowi naszej pociechy, jak i wyrabiał w nim poczucie estetyki, warto poprosić o pomoc specjalistów, których możemy znaleźć na stronie www.dom-art.pl. Czasem lepiej zostawić tworzenie przestrzeni dla naszych pociech specjalistą. Trudności mogą pojawić się przy nastolatkach, którzy często uważają, że projektowanie wnętrz mają w małym palcu i sami powinni decydować jak ma wyglądać ich przestrzeń. Jest w tym też wiele racji, dlatego jeśli planujemy zlecić aranżację domu architektowi, to pozwólmy naszym dorastającym dzieciom porozmawiać z projektantem i przedstawić mu ich pomysły na pokój, potrzeby i zainteresowania.